Auto, které rozpozná soustředěnost řidiče

Mnoho řidičů se při řízení automobilu ne vždy plně soustředí na řízení. Také únava a mikrospánek může být pro řidiče velkým nebezpečím. Pokud se nebudete plně soustředit na řízení, můžete způsobit dopravní nehodu. Potom vám nezbude nic jiného, než odvést do výkupu aut. Testuje se však auto, jenž pozná, zda se řidič soustředí na jízdu a může i automobil sám zastavit. Tento vůz se testuje v Austrálii.

Mozek a auto

Pozornost řidiče sledují “sluchátka”, která si šofér nasadí. V tomto systému je dohromady čtrnáct senzorů. Tyto senzory kontrolují aktivitu v oblastech mozku. Jestliže zjistí, že aktivita mozku se zmenšila nebo, že řidič není koncentrovaný na jízdu, dojde k tomu, že vyslaný signál do řídící jednotky auta, vůz zpomalí. Systém je vymyšlený tak, že dokáže zjisti, zda řidič například telefonuje nebo pouští rádio. Díky gyroskopu, který je zde zabudovaný, lze zjistit, jestli se řidič dívá přímo na cestu nebo někde jinde.

Únavu můžeme přirovnat k alkoholu

Alkohol je podobný únavě. Ten kdo řídí pod vlivem alkoholu se nedokáže plně soustředit, je unavený a ztrácí koncentraci. Takový řidič má také zpomalené reflexy.  Člověk může být za volantem unavený z mnoha důvodů – špatný spánek, přemáhání únavy. Únava může být také výsledkem deprese.  Proto je auto, které kontroluje naši koncentraci a soustředění velkým přínosem v bezpečnosti řízení. Pokud si chcete pořídit auto a nevíte, kde na něj vzít peníze, pomůže vám například autoleasing.

Podobný systém vyvíjí a testuje také Jaguár a Landrover.

55852624535d2

 

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tvorba webových stránek: Webklient