Naše motoristky se v mnohém vyrovnají mužům

Rozhodně ne ve všech sférách lidského konání máme tak dobrou povědomost o rozdělení rolí mezi muži a ženami jako v oblasti automobilismu. Jistě znáte tradiční schémata typu: muži se chovají za volantem jako agresivní zvěř, zatímco ženy jsou sice něžné a ohleduplné, zato ale nejsou schopny pořádně zaparkovat …

Muž – pirát silnic?

Jak se vám líbí být označen za piráta silnic jen proto, že jste chlap? Cítíte se dobře v roli nemožné osoby, která si myslí, že auto má zrcátko proto, aby si mohla opravit nalíčení – to pro případ, že jste žena? Asi je načase uvědomit si, že jako v kterémkoli jiném oboru, je i zde generalizace zkreslující a nevhodná.
Jistě znáte ve svém okolí muže, kteří se věnují řízení svého vozu s maximální ohleduplností a pečlivostí, u přechodu bez nadávek dají přednost chodci a nedělá jim přednost zastavit na stopce. Dost možná, že někteří mají dokonce i trošku problém s parkováním …

Ženy se začínají přizpůsobovat

Na druhou stranu hlásí dopravní psychologové i policisti, že některé ženy vykazují velkou míru přizpůsobivosti silničnímu provozu, který je oproti dřívějším dobám jistě agresivnější.
Bohužel se tyto ženy rozhodly přizpůsobit těm „tradičním“ mužským vlastnostem, které nejsou za volantem zrovna nejlepšími. Namísto snahy o lepší zvládání kritických situací, kteroužto schopnost u mužů prokazují všemožné výzkumy, inspirovala tyto dámy spíše nadměrná soutěživost, netolerance a netrpělivost, tedy vlastnosti donedávna přisuzované výhradně pánské polovině řidičů.
Motoristky na našich silnicích se tak v mnoha případech rozhodly konkurovat mužům jak agresivitou jízdy, tak i zvýšenou rychlostí a z jejich projevů v případě, že jsou zastaveny policejní hlídkou, jsou i otrlí profesionálové mnohdy mírně řečeno zaskočeni. Oblast, v níž se naštěstí ještě nepovedlo ženám přiblížit se výrazně k mužům, je řízení pod vlivem alkoholu – zde statistiky stále vykazují značné rozdíly mezi oběma pohlavími.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tvorba webových stránek: Webklient