Únava za volant nepatří

Řízení motorového vozidla je samo o sobě velmi vzrušujícím zážitkem, nicméně je po určité době únavné. Dochází při něm k úbytku psychických a fyzických sil. Nikdy bychom ji neměli podceňovat, či dokonce přehlížet – ať už sedíme za volantem my nebo někdo jiný.

Obecně řečeno, k únavě nejčastěji dochází při dlouhých a náročných jízdách. Z únavy, resp. takzvaného mikrospánku vzniká také nepřehlédnutelné procento havárií a bohužel i mrtvých a těžce zraněných. Řidič by se neměl zbytečně přepínat a nutit se k nadlidským výkonům jen kvůli tomu, že už někde měl být. Varováním by měly být některé průvodní znaky únavy – snížená pozornost, poruchy vnímání (především zraku), snížení přesnosti pohybů, ochabování svalů a poruchy myšlení.

boy-828850_1280

Jak se bránit?

Při delších cestách se doporučují zastávky, při nichž nejen opustíme na chvíli vůz, ale snažíme se i ochabující tělo vrátit do správné kondice. Nestačí jen protáhnout stahovačky oken. Důležitý je i pohyb a přísun tekutin během jízdy a samozřejmě i potravin. I když se doporučují jídla lehká, tedy spíše ovoce a zelenina. Naopak masná a tučná jídla řidičům neprospívají. Z tekutin se doporučují hlavně čaje a minerálky s vitamíny. Základem bezproblémové jízdy je však dostatečně dlouhý spánek.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tvorba webových stránek: Webklient